Legniczanie uczcili 75 rocznicę zbrodni wołyńskiej

Legnickie uroczystości upamiętniające pomordowanych na Wołyniu odbyły się w niedzielę 8 lipca w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Rozpoczęła je uroczysta Eucharystia, w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich, której przewodniczył proboszcz miejscowej parafii o. Jan Janus. Homilię wygłosił ks. Witold Józef Kowalów z Ostroga na Ukrainie. Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. W uroczystościach wzięły udział m.in. władze miasta Legnicy, powiatu legnickiego oraz okolicznych miejscowości, poczty sztandarowe, Kresowianie, Sybiracy oraz świadkowie tamtych bolesnych wydarzeń, a także ich rodziny. Wśród uczestników nie zabrakło także przedstawicieli młodego pokolenia, w tym kibiców Klubu Miedź Legnica oraz grupy młodzieży z Ukrainy. Druga część uroczystości odbyła się w Zamku Piastowskim. Tam miały miejsce m.in. przemówienia, prelekcje zaproszonych gości, polityków, przedstawicieli władz, a także naocznych świadków ukraińskich zbrodnioraz oraz montaż poetycko - muzyczny w  wykonaniu; Aureli Sobczak, Stanisława Górki, Barbary Droździńskiej, Marcina Rogozińskiego, Anny  Majkut –Polańskiej. Organizatorami uroczystości było Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy”, Zarząd Województwa Dolnośląskiego, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr w Legnicy, Zamek Piastowski.
Tekst i foto: Monika Łukaszów

Koncert Uwielbienia Krzeszów XII 2018 www