Odpust w Lubomierzu

Okolicznościowy korowód ulicami miasta, oddanie czci barwom narodowym, pokaz tańców starych, muzyka dawna, poświęcenie proporca Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz,wykonanie hymnu ku czci Świętego, czy też zasadzenie polskich i węgierskich winorośli, składały się 14 września br., m.in. na obchód Dnia św. Maternusa Biskupa i Męczennika, patrona miasta i parafii w Lubomierzu oraz 740 rocznicy fundacji klasztoru Sióstr Benedyktynek w tym miejscu.

Korowód z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych, przebranych w stroje średniowieczne, przeszedł przez miasto już po raz IV. Od kościoła pomocniczego pw. Podwyższenia Krzyża św., do kościoła parafialnego, droga przebiegała przez Rynek miasta. Tu zatrzymano się, aby przy odegraniu hymnu państwowego, dokonać wciągnięcia polskiej flagi na maszt. Oddana też została okolicznościowa salwa. Powitano też wszystkich uczestników i przybyłych gości. Natomiast grupa uczniów ze SP z pobliskiej Pławnej, wykonała pokaz tańców dawnych. Przejściu korowodu, towarzyszyła także podobna muzyka.

Po dotarciu Korowodu z niesioną figurą i relikwiami św. biskupa Maternusa do parafialnej świątyni, przedstawiono w niej przybyłych gości. Uczniowie Zespołu Szkół w Lubomierzu, wykonali też w nim po raz pierwszy hymn ku czci Świętego. Swoje słowo wygłosili: Prezes Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz Marek Chrabąszcz, Burmistrz Miasta Wiesław Ziółkowski, ks. proboszcz Erwin Jaworski i pani Konsul Węgier Adrienn Körmenda. Odczytano też list okolicznościowy przesłany przez senatora RP Krzysztofa Mroza. Tu poświęcono także Proporzec Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz, które wśród stawianych sobie celów wymienia m,in.: promocję miejscowego zespołu klasztornego w społeczności lokalnej, na forum gminy, regionu ogólnopolskim i międzynarodowym, kształtowanie właściwych postaw dzieci i młodzieży dotyczących ochrony zabytków kultury sakralnej, czy też upowszechnianie i promowanie edukacji kultury i sztuki jako dziedzin życia społecznego.

Zakończeniem tej części obchodu odpustu ku czci św. Patrona Parafii i Miasta, było zasadzenie w pobliżu kościoła i dawnego klasztoru, kolejnych winnych latorośli, tym razem z udziałem pani Konsul z Węgier.

Kolejnymi wydarzeniami zaplanowanymi przez Organizatorów były ponadto: pokaz tańców, rycerski turniej strzelecki w formule open dla dzieci, młodzieży i dorosłych; wykład okolicznościowy Profesora Piotra Stefaniaka; Msza św. odpustowa, oraz akcenty muzyczne: występ absolwentów PSM w Jeleniej Górze, laureatów ogólnopolskich konkursów (Katarzyna Nowogrodzka - altówka, Alicja Dąbrowska - skrzypce, i Michał Bien – wiolonczela), oraz Koncert przy klasztornej furcie, w wykonaniu światowej sławy węgierskiego muzyka Szilvestera Rostettera.

Tekst foto: © ks. Piotr Nowosielski

XI LDCH_plakat kopia 3